Prelegenci i warsztatowcy Zachodniopomorskiego Kongresu Oświatowego 2023


http://www.kosciuszkoguitar.com/

Brawurowo, perfekcyjnie, wyśmienicie - znakomity, wrażliwy wirtuoz – te wszystkie określenia
pochodzą z tekstów krytyków muzycznych dotyczących gitarzysty Jakuba Kościuszki. Koncertował w większości krajów europejskich, w Stanach Zjednoczonych i Japonii, m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Filadelfii, Tokio, Nagoi, Budapeszcie, Rzymie oraz na największych międzynarodowych festiwalach gitarowych (Tychy, Balatonfüred, Brno, Krynica, Wrocław).
Występował w Filharmonii Berlińskiej, Tokyo Yamaha Ginza Concert Hall, Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego w Warszawie. Wykonywał koncerty z orkiestrami: AUKSO, Amadeus, Filharmonii Szczecińskiej, Bałtyckiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej, Łomżyńskiej, Jeleniogórskiej, Wołyńskiej, Sudeckiej oraz Radomską Orkiestrą Kameralną. W repertuarze Kościuszki ważne miejsce zajmują nie tylko utwory z kanonu literatury gitarowej, ale też nowa muzyka – utwory dedykowane gitarzyście napisali tacy kompozytorzy jak Piotr Klimek, Marek Pasieczny, Gerard Drozd czy Dawid Pajdzik.

W 2010 roku ukazała się płyta Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny. Debiut został ciepło przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych w całej Europie. W 2012 roku pojawił się album Guitar Recital z dziełami J.S. Bacha, Tansmana, Piazzolli, Jarretta i Metheny`ego. Ostatni album solo, Guitar sounds jazzy, zawiera utwory inspirowane jazzem i muzyką świata. Gitarzysta dokonywał nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. dla Radia Watykańskiego, Polskiego Radia i TVP Szczecin.
Obecnie pracuje nad czwartą płytą solową, poświęconą barokowej muzyce J. S. Bacha, G. Ph.
Telemanna i D. Scarlattiego, a w 2022 roku ukazała się jego płyta ze światowymi premierami dzieł brytyjskiego kompozytora i gitarzysty Harveya Hope`a, nagrana wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną pod batutą Szymona Morusa.

Jako kameralista współpracuje ze znakomitą Ritą D`Arcangelo (flet) i Jakubem Bokunem, jednym z najlepszych europejskich klarnecistów. Nagrania albumów kameralnych z Ritą D’Arcangelo („D’Arcangelo/Kościuszko”) oraz Janem Jakubem Bokunem („A la carte”1 i 2) otrzymały znakomite recenzje w USA, Japonii i Europie. Jakub Kościuszko nieustannie pracuje nad nowym repertuarem, nowe projekty kameralne to duety ze znakomitymi muzykami: Krzysztofem Polonkiem (skrzypce, koncertmistrzem Berliner Philharmoniker), Katarzyną Polonek (wiolonczela), Wiolettą Hebrowską- Klein (mezzosopran, solistką Opery w Münster).

Absolwent ZPSM im. Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie znakomitego pedagoga Piotra Pałaca. W roku 2009 ukończył z wynikiem celującym Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego, oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie maestro Zorana Dukića. W roku 2010 otrzymał dyplom z wyróżnieniem oraz stypendium od maestro Oscara Ghiglii podczas kursu Accademii Chigiana w Sienie. Uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych we wrocławskiej Akademii w roku 2016. Regularnie udziela lekcji w ramach międzynarodowych kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich. Oprócz działalności koncertowej i pedagogicznej, Jakub Kościuszko zajmuje się od 2010 roku prowadzeniem firmy small great music, specjalizującej się działalności wydawniczej oraz inteligentnych rozwiązaniach dla kultury. Od 2019 roku jest twórcą i dyrektorem międzynarodowego festiwalu i konkursu Baltic Guitar Days w Szczecinie.